Ülkemizde ve dünyada ağız kokusunu nereye getirdim

Dr. Murat Aydın

Kibir olmasın diyerek bunları yazmayıp, mütevazi davranıp sizlerin keşfetmesini beklemek isterdim. Fakat birilerinin bunları kağıda dökmesi tarihe not düşmesi gerekiyordu. Ayrıca ülkemizde ağız kokusunun gelişmesi ve geçirdiği safhaların bütünlüğünü sağlamak amacı ile ağız kokusu üzerine neler yaptığımı yazmam uygun olacaktır. Sakın kendimi övmek için yazdığımı zannetmeyin. Bütün övgüler asıl büyük ve usta doktor olan Allah'adır.

 

ÖZET

    2004 ten beri her günüm ağız kokusu üzerine okumak, deney yapmak, makale yazmak, hasta bakmak, kitap yazmak ve diğer insanlarla ağız kokusu hakkında görüşmek ile geçti.

    Ağız kokusu hakkında neler yaptığımı ülkemizde ağız kokusu arenasında nasıl öncül olduğumu benden sonra geleceklere yol göstermesi amacı ile kitabımın birinci bölümünde kaleme aldım. Kitabımın birinci bölümünün dijital özetini bu veb sayfasına yazdım.

NASIL BAŞLADIM BU İŞE

    Öğrenciliğim döneminde bir yakınımı ağız kokusu sebebi ile diş hekimliği fakültesi hocalarıma gösterdim. Sadece diş eti hastalığının veya diyabet benzeri hastalıkların ağız kokusu yaptığını zannedecek kadar klasik bir pencereden baktıkları için yakınımın ağız kokusunun tedavisi konusunda yeterli yardımı sağlayamadılar. Fakültemizde görev yapan profesör rütbesinde bir kaç hoca bu ağız kokusu hastasını muayene etti. Diş taşı ve plak temizliği yapıp gargara yazmaktan başka hiç bir şey yapamadıklarını görmem zor olmadı.

    Ağız kokusu hakkında hiç kimse hiç bir şey bilmiyordu. Bilmesi gereken hocalar bile bilmediğine göre onların yetştirdiği bizlerin bu hastalık karşısında aciz kalmamız çok sürpriz değildir.

    Mezun olduktan sonra bana gelen ağız kokusu hastalarıma da yardımcı olamadığımı gördüm.

    Diğer meslektaşlarımın da bu konuda hiç bir şey yapamadıklarını gördüm. Üstelik dünyadaki diğer ülkelerde bu konuda çalışan hekimler de ağız kokusu tedavi edemiyorlar, kısa ömürlü sahte zaferler ile para peşinde koşuyorlar.

    Rahmetli babam derdi ki :"eğer bir işin yapılması gerektiğini görüyorsan, eksik olduğunun farkına varıyorsan o işi yapması gereken kişi sensin". Babamın öğrettiği ilkeler doğrultusunda hareket ettim ve ağız kokusu üzerine okumaya 2004 yılında başladım.

OKUMAK-OKUMAK-OKUMAK

     O kadar çok ve severek okuyordum ki, bazen akşam olduğunda bile okumayı bırakıp evime gitmek zor geliyordu. Muayenehanemde diş tedavisi amacı ile hasta geldiği zaman eyvah yine hasta geldi diyordum içimden. Dünyada yayınlanmış ağız kokusu makalelerini titizlikle okudum. Ağız kokusu üzerine yayınlanmış tek bir makaleyi görmediğimi fark etsem derhal PubMed'ten o makaleyi bulup, günlerce didik okuyor her satırından yeni bir şeyler anlamaya ve öğrenmeye çalışıyor, ağız kokusu hakkında mevcut bilgiyi literatürden adeta emiyordum.

     Elbette ingilizce makaleleri okurken ingilizcem gelişmeye başladı. Eskiden makaleleri yazıcıdan çıktı alarak sayfa kenarlarına bilmediğim kelimeleri yazıp daha sonra Türkçeye çevirip anlayabiliyorken artık yıllar ilerledikçe ekranda gördüğüm ingilizce metinleri zihnimden kolayca çevirip anlayabilmeye başladım. Daha sonra okuduğum makalenin ingilizce veya Türkçe olduğunun farkına varamamaya başladım. Yani ingilizce makaleyi okuduktan sonra ingilizce olduğunu fark etmeye başlladım.

     Bu gelişmeye paralel olarak pubmed ve ncbi sitelerinin bütün giriş çıkışlarını öğrendim. Kendime alert-mail kurdum. Dünya üzerinde tek bir ağız kokusu makalesi yayınlansa aynı gün haberim oluyordu. Bu bana müthiş bir güven vermeye başladı. Yıllarca böyle devam ettim. Hala böyleyim.

MİKROBİYOLOJİ DOKTORASI YAPTIM

    Çukurova Üniversitesi tıp fakültesi mikrobiyoloji ana bilim dalında Mikrobiyoloji doktorası yaptım. Dört senemi aldı. Yeniden muyanehaneme döndüm ve tam gün diş hekimliği çalışmaya devam ettim.

    Mikrobiyolog olduktan sonra ağız kokusuna bakışım şu şekilde değişti: Bütün bakteriler ağız kokusu yapar, tek başına bir veya bir kaç bakterinin peşinde koşmak anlamsızdır diye düşünmeye başladım. Bu iş mikropla savaşarak olacak bir iş değildir. Bunu anladım.

    Daha sonraki yıllarımda gördüm ki, bu çok önemli bir gelişmeydi ve bütün acemi hekimler ağız kokusu gidermek için mikrop peşinde koşuyorlardı. Kim ki mikrop peşinde koşuyor ve mikropları öldürerek ağız kokusunu yok edeceğini zannediyorsa anladım ki o acemi bir hekimdir.

    Bu sebeple kendi, geliştirdiğim ağız kokusu gargarasına antiseptik koymadım. İlerleyen satırlarda bu konuya yeniden döneceğim.

İLK AĞIZ KOKUSU KİTABIM

Yıllar ilerledikçe, okuduğum ağız kokusu makaleelrinden aldığım notlar birikerek sayıca artmaya başladı. Bilgisayarımda bir klasör açtım. İçerisine, okuduğuım makalalerden tuttuğum özetleri notped ile yazıyordum. Edindiğim bilgileri detaylı yazdıktan sonra sayfanın sonuna makalenin künyesini yani bilginin kaynağını yazıyordum. Böylece megabaytlarca uzunlukta gayet detaylı ve derinlemesine içerik taşıyan ağız kokusu kütüphanem olmuştu, bunları sınıflandırayım istedim. Örneğin kimyasal içerikli makaleler bir gruba, hasta muayenesi ile ilişkili olanlar başka gruba koyayım istedim. Daha sonra neden bunları matbaya vermiyorum dedim?

     İlk ağız kokusu kitabım böyle ortaya çıktı. İstanbul'da Nobel Tıp kitap evinden Ersal bey ile konuşma yaptığım günü hala hatırlarım. Bu kitabın kapak resminden tutunuz, sayfa içlerindeki grafiklere kadar hepsini bizzat kendim hazırladım. Aslında bütün kitaplarımda bütün grafik ve resimleri kendim hazırlarım. Bilgisayar marifetlerim fena değildir.

     Şimdi içerik bakımından yetersiz bulduğum ilk ağız kokusu kitabımı ücretsiz olarak pdf formatında bilgisayarınıza Tıklayın indirmek isteyebilirsiniz.


İNTERNET GRUPLARI KURDUM

     Ülkemizin ilk ağız kokusu forumunu kurdum ve ne kadar çok sayıda ağız kokusu şikayeti olan insan bulunduğunu bir kez daha anladım. İnsanlar ağız kokusundan yakınıyor doktorlara gidiyor ve çare bulamıyorlar, forum sitemde bu dertlerini anlatıyorlar, birbirleri ile dayanışıyorlardı. Birbirlerinden tavsiye alıyor, öneri veriyorlardı. Onları izliyor, ne yaptıklarını dinliyor, anlamaya çalışıyor, empati yapıyor, sorularını yanıtlıyor, yol göstermeye çalışıyorum ve bundan ücret almıyorum.

     Halen ülkemizin en büyük ağız kokusu forum sitesidir. Tıklayarak Tıklayın ziyaret etmek isteyebilirsiniz

     Bir grup da feysbuk üzerinde kurdum. Sadece hekimler katılıyor. Halktan olan ve hekim olmayanları feysbuk grubuna almıyorum. Feysbuk grubunda meslektaşlarıma ağız kokusu anlatıyorum sorularını yanıtlıyorum. Tıklayarak Tıklayın ziyaret etmek isteyebilirsiniz

     Feysbuk üzerinde bir tane de ağız kokusu sayfası açtım. İsmini Halitorum koydum. Bu ismin nerden geldiğini ilerleyen satırlarda anlatacağım. Tıklayarak Tıklayın ziyaret etmek isteyebilirsiniz

     Yurt dışında bir forum sitesine bilirkişi olarak ücretsiz hizmet veriyorum. Jimi isminde birisi yönetiyor ve dünyanın her yerinden bana soru soruyorlar. Dilim döndüğünce yanıtlıyorum. Tıklayarak Tıklayın ziyaret etmek isteyebilirsiniz

     İnstagram sayfamı saymaya gerek duymuyorum. Tıklayın takip etmek isteyebilirsiniz

     Youtube'yi halkı bilgilendirmek için kullanıyorum. Sayısız soru geliyor ve her birisini mutlaka yanıtlıyorum. Youtube kanalımı Tıklayın ziyaret ve takip etmek isteyebilirsiniz


KONFERANSLAR-SEMİNERLER-EĞİTİMLER VERDİM

     Çeşitli fakültelere davet edildim. Yeditepe, Selçuk, Atlas üniversiteleri hatırlayabildiğim bazılarıdır. Diş hekimleri odaları beni ağız kokusu üzerine konuşma yapmam için davet etti. Meslektaşlarımı eğitmeye, ağız kokusu konusunda bilgilendirmeye çalıştım. Sadece diş hekimleri değil iç hastalıkları konferansına da katılıp dahiliye doktorlarını da ağız kokusu hakkında bilgilendirdim. Veb üzerinden şu anda burada sayamayacağım kadar çok sayıda toplantılara katılıp halkı ve meslektaşlarımı ağız kokusu konusunda bilgilendirdim.

AĞIZ KOKUSUNU ENGELLEYEN FORMÜL GELİŞTİRDİM

Hem ağız hem de vücut kokularını engelleyen bir kimyasal formül geliştirdim. Çünkü ağız kokusunu engellesin diye üretilen gargaraların içerisine koku yapıcı maddeler konulduğunu fark ettim. Ülkemizde ilk ağız kokusu gargarası patenti bana aittir. CV sayfamın belgelerim bölümünde Tıklayın patent belgesi yer almaktadır.

    Bu formülü bir firmaya ücretsiz olarak verdim. Bu gün HalitosilZn gargara ismi ile piyasada satılmaktadır. Bu gargaranın satışından benim herhangi hiç bir maddi kazancım, gelirim veya çıkarım yoktur.

    Eğer para peşinde olsaydım bu formülü satardım veya bir ilaç firmasına kiraya verirdim.

AĞIZ KOKULARINI İLK DEFA TANIMLAYIP SINIFLADIM

     Herkes ağızdaki her kokuya ağız kokusu diyegelmişti. Bu yanlıştır Ağızdaki her koku ağız kokusu anlamına gelmez. Ağız kokusunu dünyada ilk defa ben tanımladım, çerçevesini çizdim. Bu makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

     Ayrıca benden öncekiler (Miyazaki, 1999) bu hastalığı akibetine göre sınıflamıştı. Dünya üzerinde herkes bu tuhaf sınıflamayı kullanıyordu, ağız kokusunu ilk defa etyolojik olarak ben sınıfladım. Uluslararası literatürde epey ilgi gördüm. Sadece ülkemizde hekimlerin benden haberi olmadı. Onlar ağız kokusunu hala akbetine göre sınıflamaya devam ediyorlar.

     İlerleyen yıllarda geliştirdiğim bu sınıflamayı Türkçeye çevirip Türkçe bir dergide yayınladım. Türk doktorları faydalansın istedim. Makaleyi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

AĞIZ KOKUSU MUAYENE YÖNTEMLERİNİ KARŞILAŞTIRDIM

     Dünya üzerinde her hekim başka türlü muayene ediyordu ancak bunların 5 çeşit muayeneden ibaret olduğunu fark ettim. Bu yöntemleri yanyana koyup karşılaştırdım. Uluslarası alanda bu karşılaştırmayı yayınladım. Makaleyi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

     Sonra ülkemdeki hekimler de bunu kavrasın istedim ve Türkçeye çevirip yeniden yayınladım. Makaleyi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

AĞIZ KOKUSUNUN DİŞ ETİ HASTALIĞI YAPTIĞINI GÖSTERDİK

     Ekip olarak çalışarak fareler üzerinde ağız kokusunun diş etinde hasar meydana getirdiğini hem mikroskopta Tıklayın gösterdik hem de elektron mikroskopunda Tıklayın gösterdik.

AĞIZ KOKUSUNUN KALP-KARACİĞER HASARI YAPTIĞINI GÖSTERDİK

     Ekip olarak çalışarak fareler üzerinde ağız kokusunun kalp kasında ve karaciğer hücrelerinde hasara sebep olabileceğini Tıklayın gösterdik.

PSİKOJENİK AĞIZ KOKULARININ AYIRIMINI YAPTIM

     Hangi psikojenik ağız kokusunu nasıl ayırırız? Klinikte hekimi zor duruma sokan bir problemi giderecek kolay uygulanabilen pratik teşhisler geliştirdim. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

     İçi boş terimlerle tarif edilen subjektif ağız kokularını kesin sınırlar ile ayırıp tanımladık. Makaleyi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

     Doktor-doktor gezip tedavi olamayan psikojenik ağız kokusu vakalarını tedavi ettik. Makaleleri okumak isteyebilirsiniz: Makale 1: Tıklayın      Makale 2: Tıklayın      Makale 3: Tıklayın

CANDIDA'NIN AĞIZ KOKUSU YAPMADIĞINI GÖSTERDİM

     Dünya üzerinde Candida isimli maya mantarının ağız kokusu yaptığı zannedilmekteydi. Bunun yanlış olduğunu gösterdim ve uluslarası tıp literatürüne kandidaların ağız kokusunda yeri omadığını ilk defa bu kadar net olarak yazdım. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

PİYASAMIZDAKİ 9 GARGARAYI KARŞILAŞTIRDIM

     Ağız kokusunu iyileştirmesi beklenen ve piyasada satılan 9 tane ticari gargaranın insan üzerindeki etkilerini karşılaştırıdm. Pahalı, ithal , lüks ve ağız kokusu için kullanılan gargaraların aslında ağız kokusu yaptığını gösterdim. Uluslararası tıp camiasında duyurdum. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

BUZ TESTİ ve VANİLİN TESTİNİ GELİŞTİRDİM

     Ağız kokusunun ağızdan mı geldiğini yoksa ğız dışından mı geldiğini teşhis edebilmek için testler geliştirdim. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

HALİTORİUM İSİM TESCİLİ YAPTIM

Kendi muayenehaneme Halitorium adını verdim. Bu ismi kendi adıma tescil ettirdim. Halitosis terimi ağız kokusu anlamına gelir. Sanatorium kelimesi belirli bir hastalığı iyileştirmek için kurulmuş hastahane anlamına gelir. Halitosis ve sanatorium kelimelerini birleştirip Halitorium kelimesini türettim ve kendi adıma tescil ettim. Tescil belgesini Tıklayın görmek isteyebilirsiniz.

     Hatta bir de kendime Halitorium amblem çizdim. Ve bu amblemi kullanarak yandaki animasyonu yaptım. Halitorium veb sayfamı kurdum.

     Halitorium isimli ağız kokusu araştırma grubu kurdum. Yabancıların da bu gruba aldım. Bu gün dünyada ağız kokusu biliminin babaları olarak isimlendirilen bir çok bilim insanı ile birlikte bir vatsap grubumuz var. Dünyada ağız kokusu üzerinde çalışan hekimleri Halitorium bayrağı altında birleştirdim. Uluslar arası katılımcı üyelerimizi Tıklayın görmek isteyebilirsiniz.

     Halen Halitorium kliniğimde ağız kokusu hastası muayene ediyorum

AĞIZ KOKUSU ÖLÇEN CİHAZ YAPTIM

Dünyanın kullandığı en popüler ağız kokusu ölçen cihaz Halimeter ve Smart Chroma 'dır. Birincisi 1 (bir) tane koku ölçer. İkincisi 3 tane koku ölçer. Benim cihazım ise Yüzlerce kokuyu tespit edebilir. Daha üstündür. Üstelik olfaktometre olarak da kullanılabilir.

     Halitor'un Pro, M, 3 ve 4 olmak üzere dört modelini ürettim. Toplamda 5-6 tane üretim yaptım. Bazılarını üniversitelere hediye ettim, bazılarını ise isteyen mesletaşlarıma ucuz olarak sattım. her birisinin sayısız üstünlüğü vardır. Hepsini buraya sığdıramadım. Web sayfasına bakmak Tıklayın isteyebilirsiniz.

DÜNYADAKİ DİĞER HEKİMLERE AĞIZ KOKUSU ANLATTIM

Veb üzerinden verdiğim konferanslarda psikojenik ağız kokularını yabancı meslektaşlarıma anlattım.

 

 

AĞIZDAN GELMEYEN AĞIZ KOKUSUNU AYIRABİLEN BİR YÖNTEM GELİŞTİRDİM

     Ağızdan gelen ağız kokusu ile ağızdan gelemeyen ağız kokusunu birbirinden ayırmak çok önemli bir buluştur. Halen kendi kliniğimde hasta muayenesinde kullandığım bu yöntemi ilk defa ben geliştirdim ve uluslararası tıp sektöründe yayınladım. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

AĞIZ KOKLAYARAK YAPILAN MUAYENEYE DÜNYADA İLK DEFA İTİRAZ EDEN BEN OLDUM

     Dünyadaki bir çok hekim, hastanın ağzını koklayarak muayene ediyor ve bunu altın standart olarak kabul ediyor. Kuvvetli bir eleştiri yazarak bunun yanlış olduğunu dünyaya duyurdum. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

     Türk doktorlarının da haberi olması için Türkçeye çevirip bu veb sayfasında yayınladım: Sayfayı Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

 

AĞIZ KOKUSU BİLGİLENDİRME KİTAPÇIKLARI YAZDIM

Muayene ettiğim ağız kokusu hastalarına hediye etmek ve muayenehanemin bekleme salonuna koymak amacı ile yazdığım kitapçığı ücretsiz pdf formatındaTıklayın indirmek isteyebilirsiniz. Diğer kitapçığın içeriğini Tıklayın incelemek isteyebilirsiniz.

AĞIZ KOKUSU MUAYENE YÖNTEMİ GELİŞTİRDİM

     Ağız kokusunu yanlış muayene ediyorlardı. Ağız kokusu sadece ağızdan gelmez. üç kaynaktan gelir. 1- Ağız 2- Burun 3- Nefes. Üç kaynaktan da gerçeğe en yakın olan ölçme yöntemlerini geliştirdim ve ağız kokusunun nasıl muayene edilmesi gerektiğini uluslarası tıp dünyasına anlattım. Makalemi Tıklayın okumak isteyebilirsiniz.

KENDİ LASER CİHAZIMI YAPTIM


Ağız kokusunda dil sırtına kullanmak üzere laser cihazı satın alacak param yoktu. Sadece ampulunu yurt dışından satın alarak kendi laser cihazımı kendim ürettim. Bu gün kendi kliniğimde kendi ürettiğim laser cihazımı kullanıyorum. Ağız kokusunda kullanılması başarılı sonuçlanmadı fakat diş hekimliği işlemlerinde mesela kanama durdurmakta hassasiyet gidermekte gayet verimli olarak kullanıyorum. Tanıtım sayfasını Tıklayın incelemek isteyebilirsiniz.

    Bu cihazı nasıl yaptığımı veb sayfasında detaylı anlattım elektronik devre şemalarını verdim. Böylece benden sonra gelenler de üretebilsinler istedim. Kendi yazdığım biyofizik kitabında bu laserin çalışma prensiplerini de açıkladım.

    Biyofizik kitabımı Tıklayın görmek isteyebilirsiniz.

2023 BİLİMSEL ONUR ÖDÜLÜNÜ ALDIM

Ağız kokusu ve diş hekimliği alanında yaptığım diğer çalışmalarım sebebi ile Adana diş hekimleri odası tarafından 2023 yılı bilimsel onur ödülüne layık görüldüm.

ÜLKEMİZİN EN KAPSAMLI AĞIZ KOKUSU KİTABINI YAZDIM

950 sayfa. 2 kg 100 gram ağırlığındadır. Bu güne kadar bu gezegende ağız kokusu hakkında keşfedilmiş herşeyi burada bulacaksınız. Bu kitap aklımın içindekilerin birazıdır. Ağız kokusuna kitap yazmadım. Ağız kokusunun kitabını yazdım diyebiliriz.

Ayrıca benden sonra geleceklere yol gösterdim. Neleri keşfetmesi gerektiğini onlara anlattım. Boş yere yorulmasınlar diye yol haritası da çizdim. Yeterki üretsinler, başarılı ve faydalı olsunlar.

Bu kitabı çok ucuz satıyorum. Ancak meslektaşlarımdan gereken ilgiyi gördüğünü düşünmüyorum.


Benden bu kadar dostlar.

Ağız kokusu hakkında