AĞIZ KOKUSUNUN ve NEFES KOKUSUNUN
BU GÜNKÜ DURUMU

Bu gün her 4 kişiden 3 tanesinin ağzı kokusu şikayeti vardır.
Ağız kokusu sosyal bir incinme sebebidir. Psikolojik sorunları beraberinde getirir.
Ağız kokusunun sebep olduğu sosyal problemler biyolojik problemlerden daha fazladır.
Tedavisiz kaldığında psikolojik bir içe büzülme ile sonuçlanır. Hatta eğer ağız kokusu
sosyal bir problem yaratmasaydı belkide bir hastalık olarak görülmeyecek, tedavisi için
emek ve gayret sarfedilmeyecekti. Ağız kokusundan yakınan bireyler sosyal yaşantılarında
kendilerine olan güvenlerini kaybederler, çok sayıda ve çeşitlilikte doktor dolaşırlar, çünkü
ağız kokusu belirli bir tıp branşının içerisinde incelenmez. Bu hastalığın hangi diş hekimliği uzmanlık alanına girdiği bile belli değildir.

Bu gün ağız kokusu periodontolojinin kucağına bırakılmıştır. Bu çok isabetsiz bir teslimiyettir. Çünkü periodontit artınca ağız kokusu artmaz, tam tersine ağız kokusu azalır. Ağız kokusu tedavisi için diş hekiminin uzman olması gerekmez. Mutlaka bir uzmanlığa dahil edilecekse ağız mikrobiyolojisinin işidir.

 
Ağız ve nefes kokusu hastaları için yol gösteren, hangi tetkiklerin yapılacağını hangi tıp branş(lar)ına müracaat edileceğini belirleyen bir tıbbi prosedür yoktur. Böylece ağız kokusu hastaları kaderlerine terk edilmiş gibidir. Pek çoğu tedavi olamaz. Ağız ve nefes kokusu tedavisini kendisi arayıp bulmaya çalışır. Önce naneli sakız, mentollü şeker ile ağız kokularını maskeleyip toplumdaki sosyal konumlarında tutunmaya eski sosyal aktivitelerini ve sosyal yakınlaşmalarını korumaya çalışırlar. Ağız kokularını maskelemeye, yok farz etmeye veya unutmaya çalışırlar. Nefes kokusunu maskeleme konusunda başarılı olamayanlar toplumda yalnızlaşmaya başlar. Bir çok ülkede ağız kokusu tedavi merkezleri açılmakta, bir çok yabancı üniversitede ağız ve nefes kokusu tedavi birimleri kurulmaktadır, diş hekimleri odaları tarafından kampanyalar düzenlenmekte, bir çok yurt dışı markette ağız kokusunu engelleyen çinkolu gargara, alkolsüz antiseptik gargara, sakız ve çinkolu macun satılmaktadır. Dünyada durum budur.
-o-
Bu hastalar ağız kokusunu azaltmayan, tam tersine ağız kokusunu artıran pahalı ithal ürünler, kozmetik sprey ve gargaralar, ve naneli şekerler arasında kararsız kalmakta, avuç dolusu para ödeyerek satın aldığı ürünlerin etkisiz olduklarını görerek daha fazla güvensizleşmekte ve daha da umutsuzlaşmaktadır. İnternetteki dedikodularda ve koca karı ilaçlarında çözüm aramakta, gümüş suyu içmekte, çeşitli otları kaynatarak içmekte, nar suyu, kudret helvası ve alkali diyet hurafesi ile para mesai ve umut tüketmektedir. Bir çok insan evlenemeyip bekar kalmakta, insanlarla yakın temasta bulunmamak için üst makama terfi olmayı reddetmekte, öğrencisine, öğretmenine ve eşine yakınlaşmamaktadır. Ağız ve nefes kokusu sebebiyle boşanma davaları açılmakta, hatta bazıları intihara teşebbüs etmektedir Maalesef ülkemizde ise ağız kokusu yok farz edilmektedir. Fakültelerimizde öğrenciler ağız kokusu üzerine yetersiz eğitilmektedir. Bu gün diş hekimleri ağız kokusu şikayeti ile kendisine müracaat eden ağız veya nefes kokusu hastasına yeterince yardımcı olamamaktadır. Ağız kokusu hastası diş hekimine müracaat ettiği zaman, diş hekimi bu konuda yeterli miktarda eğitilmediği için ne yapacağını tam olarak bilememekte, mesleki iç güdüleri veya mesleki bir refleks ile ağız kokusu hastasının dolgularını yapıp dişlerini temizlemektedir. Sayısız vaka bu şekilde iyileşmeden kalmaktadır. Murat Aydın Adana
          Biz diş hekimleri yetersiz kalınca kulak burun boğaz veya gastroentereloji doktorları otorite boşluğunu doldurmaya çalışmaktadır. Her ağız kokusu mutlaka bademcikten gelir diye anlamsız çıkışlar yapan kulak burun boğaz doktorlarının sayısı giderek artmaktadır. Üstelik bu doktorlar kendi kliniklerinde ağız kokusu tedavisi yaptıklarını ilan etmektedirler. Tonsillektomi operasyonunu ağız kokusu hastalarına rutin uygulayıp bunu bir ticari önerme yapan kulak burun boğaz doktorları vardır. Veya bir gastroenterolog televizyon ekranlarına çıkıp ağız kokusunun çok büyük bir bölümünün mideden kaynaklandığını söyleyebilmektedir. Üstelik bunu söylediği televizyon programında yanındaki koltukta bir diş hekimi oturmaktadır. Biz diş hekimlerinin bıraktığı otorite boşluğunu kulak burun boğazcılar veya gastroenterologlar doldurduğu için halkımız şanslıdır. Bu boşluğu üfürükçüler de doldurabilirdi. Sonuçta ağız kokusu hastaları doktor doktor dolaşarak çaresizliklerini tescil etmekte sonunda bir köşeye çekilip sessiz çığlıklar atarak naneli sakız ile tedavisini ertelemektedir. Sadece tıbbi değil bu konuda ilaç çeşitliliği de yetersizdir. Ağız kokusunu engelleyen ürünler piyasamızda yeteri kadar bulunmamaktadır. Eczanelerimizdeki 52 gargara ve spreyden 51 tanesinde alkol bulunur ve bunlar ağız kokusu yaparlar. Ağız kokusu tedavisi için verilen gargaranın ağız kokusu sebebi olması ağız kokusu tedavisinin en azından şimdilik ne kadar derin bir açmazda olduğunu gösterir. Maalesef pahalı ithal ürünler ve kozmetik ağız kokusu maskeleri, bu gün vitrinlerde yer almıştır. İlaç pazarında ağız kokusu ürünleri adeta havada uçuşmakta, hastalar bunların arasında kararsız kalmakta, avuç dolusu para ödeyerek satın aldığı alkollü ithal ürünlerin etkisiz olduğunu gördükçe daha fazla güvensizleşmekte ve umutsuzlaşmaktadır. Bu ürünler ya alkol içerdikleri için, ya sabunsu içerdikleri için, ya sodyum hidroksit içerdikleri için, ya tatlandırıcı ve koku verici içerdikleri için ağız kokusunu önce azaltmakta sona artırmaktadır. Bu etkisiz ithal ağız kokusu gargaralarına avuç dolusu döviz ödenmektedir. Buna bir dur diyen de yoktur. Böylece ağız kokusu ilaçları sahası bitki suyu içeren, naneli kekik tozlarına terk edilmiştir. Ağız kokusu tedavisinde yasal irade yeterli değildir. Ülkemizde ağız kokusu tedavi merkezi kurmak için yasal zemin bulunmamaktadır. Günümüzde ülkemizdeki durum budur.
Dr Murat Aydın , 2010AĞIZ KOKUSU NASIL ÖLÇÜLÜR      AĞIZ NEDEN KOKAR      KAÇ ÇEŞİT AĞIZ KOKUSU VARDIR     DR.MURAT AYDIN

NEFES KOKUSU              AĞIZ KOKUSU NE İLE ÖLÇÜLÜR          AĞIZ KOKUSU FORUM           SUBJEKTİF AĞIZ KOKUSU
Ağız kokusu hastalarından bazılarının yazdıkları şunlardır:
13.1.2022 Merhaba sayın Murat hocam,benim eşiminde korkunç bir ağız kokusu var.Dişini fırçalasa dahi daha odaya girer girmez mide bulandırıcı bir koku geliyor.10 yıldır evliyiz ve tam 10 yıldır bu kokuyu çekiyorum.Kendisi de farkında ama bir türlü koku geçmiyor.Artık neredeyse aynı Odada bile yatmak istemiyorum.

L.L. 17.Ocak.2020
Mecburen asosyal oluyoruz, bir insan düsüncelerini söylemeye çekinir mi? Çekiniyoruz.. Yaşayamıyoruz aslında.. Aşık olmaktan korkuyoruz, her şeyden korkuyoruz..

A.Y. Mart 2017
İntihar etmeyi düşünüyorum çoğu zaman. 20 yaşındayım kızım üniversite 2. Sınıf öğrencisiyim hacettepede okuyorum. Hayatım mahvolmuş durumda tek düşünüğüm şey bu oldu.

Mart 2016
ben yoruldum artik yani gelecege dair hicbir hedefim yok sadece suan okul okuyuom odaburakirmiyim deeam edermiyim bilmem ama kurtulmazsam bundan tek basima yalniz basima olucem heralde cunku evlenemicem evlenmeye hayali suya dusucek eger kurtulamazsam......adaletmi bu ..... hergun icinden kendini sika sika yasamak ...nefes aliorum ama sadece yasamak icin yani ..


E.S. 22.3.2016
.Ağız bakımımı düzenli yapmama rağmen (aklınıza gelebilecek herşey) koku gitmiyor.Şu an üniversite 1'deyim.1 aydır okula gidemiyorum.İlk dönem notlarım yüksekti.2.dönem derse gidemedim doğru dürüst.Şu an derslerde umrumda değil.Yüksek notta istemiyorum.Vizelere 3 hafta var ve bu koku geçmezse korkarım vizelerede giremeyeceğim.İnsan içine çıkamıyorum. Yurtta tıkılı kaldım.Allah aşkına yardım edin hocam.Ne edeceğim ben.Kendimi uzun zamandır bu kadar çaresiz hissetmedim.Ne yapmalıyım hocam lütfen yardım edin.

isimsiz, 2016
Kardeslerim oyle bisi ki bu illet bazen tek basima dusunuom dusuom nerdeyse aglicam o derce sikintiliyim   universiteyi birakmak kafamdan gecio ama hedeflerim var gelecek hedefleri istemeyerek gelecegimden vazgeccem nerdeyse .... paradan degerli bisi haline geldi ..offfffffffffd saclarimin sikintidan dolayi son 1 ayda yavas yavas dokuldugunu farkediyorum ...allah kahretsin be ne gunah isledim de hangi yetimin hakkini yedim de bu geldi basima

A.M. Ağusto, 2015
Yaşım 23,ne zamandan beri çektiğmi hatırlamıyorum.ama artık yoruldum bıktım artık bu kokudan yaşamaktan hayattan herşeyden soğudum evleneceğim ama içimde öyle bi korku var ki!


A.A. Mayıs.2015
23 yaşındayım devlet memuruyum 12 yaşımda ilk arkadaşlarım söyledi agzımın koktuğunu sonra biriyle yakınlaştığım zaman burnumdanda kötü koku geldigini söylediler. O gün bugündür kesinlikle insanlarla cok yakın bi mesafede konuşamıyorum bu durum gerçekten çok fena yaşayan bilir.  Çok doktora gittim diş kbb genel cerrah dahiliye dişci 3 kere diş taşlarımı aldı kokuda en ufak bile azalma olmadı dahiliye gaviscon tablet verdi fayda olmadı genel cerrah endoskopi yaptı gastrit varmış ilaç kullandım gaviscon şurupve nexium tablet fayda olmadı en son operatöre gittim mideme bi ilaç verip baktı koku yapacak bişey olmadını söyledi bugün yine dişciye gidiyorum kanal tedavimi yenileticem 20lik dişim çekilecek siz piskolojik olduğunu düşünebilirsiniz ama degil kardeşime sorarım hep koktugunu söylüyo şuan 8 aylık evliyim ve eşimle çok uzağız bu durumdan dolayı ona yakın davranamıyorum toplumda çok skntı çekiyorum bazen nefesimi tutmaktan ölcem diye korkuyorum. Eşime bunu söyleyemem eşim bu durumun bence farkında ama hiç konuşmadık aramızda gerçekten çok utanıyorum

Haziran.2015
Agız kokusu öyle bir hastalıktırki en yakınınızın cenazesinde bagıra bagıra aglamak istersiniz ama ağzınızdan cıkacak koku ile insanları rahatsız edeceğinizi düşünür ağzınızı kapayarak ağlarsınız :( annemin cenazesinde insanlar bana teselli verirken o durumda bile dikkat ettim kimseyi rahatsız etmiyeyim diye, öyle bir anda bile aklımda gene agız kokusu hastalığım vardı :( Çok yoruldum artık

FA. Temmuz 2014
ilk okuldan beri agzim kokuyor ve bi kapali ortamda 4metre uzagimdaki adam bile yanimda duramiyor acil yardim edin intihar etcem kimse konusmuyor benle her yolu denedim geçmiyor lutfen cevap. ne yapmaliyim.
HZ. Haziran 2014
ama en kötüsü dersle alakalı konularda konusurken sordukları soruları bilsemde cvp veremiyorum bazen konusma uzamasın diye artık HAYATTAN YASADIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLER GİBİ YAŞAMAKTAN BIKTIM!!!!
Y.Y. Aralık.2013
40 yasindayim, icki ve sigara aliskanligim yok. Esimle iki sebebten odalarimizi bile ayirdik, horlama ve Agiz (nefes) kokusu. Bu gidiste biz yollari bile ayiracagiz.
C.Ö. Eylül, 2012
Hocam merhabalar,inanin bu mesaji iki gozum iki cesme yaziyorum..ama artik yasamak istemiyorum..artik dalga gecilen birisi oldum bile..gururum kirildi.. Ne yapsam da faydasiz..
A.A.Mayıs 2012
25 yillardir agiz kokusu cekiyorum insan icine cikamaz oldum kimsenin yankininda olupta rahatca konusamiyorum ya elim hep agzimdadir yadaa yüzümü hep ceviripte konusurum bu durum beni cok özüyor vede cok mutsuzum evliym birde 7 yasinda oglum var esim yatakta bundan dolayi yanasamiyoru cok mutsuzum hocam cok lütfen bana yardim edin cok aglyirum bu hastaliktan dolayi psklljimbozuluyor
Y.E. Şubat 2012
30 yaşındayım ve nişanlıyım. ama nişanlılığım ağız kokusu sebebiyle neredeyse bitmek üzere. nişanlım,uzun süredir bundan şikayetçi. çok dikkat ediyorum,dişlerimde 1 tane bile çürük yok. günde 2 defa mutlaka dişlerimi dilimi damağımı fırçalarım. Nişanlımlayken aklım fikrim agız kokumda.çünkü bunu ondan duymak,rahatsız olduğunu bilmek çok gurur incitici. beni öpmek bile istemiyor bunun yüzünden. hatta artık ayrılmak istiyor. Ömür boyu bununla nasıl yaşayacağız diyor.haklı da. Ama elimden geleni yaptığım halde geçmiyor bu koku. çok zgünüm.elimden geleni yapıcam eddim ona.yaptım.ama sonuç değişmiyor. kendini benim yerime koy diyor.ben sürekli ter koksam benle yaşar mıydın diyor? ben ne yapıcam? çok mutsuzum. bunalımdayım. resmen hayatım mahvoluyor. başkasına söylesem bana güler. kimseye de anlatamıyorum. insan kendinden utanıyor. size yalvarıyorum,beni tedavi edin,bana yardımcı olun. Etrafımda beğenilen,söz sahibi bir bayanım ama ağzım kokuyor. ben ne yapacağım? tsabah akşam bundan nasıl kurtulacağımı düşünüyorum. ben böyle yaşamak zorunda mıyım? ne olur bir yol gösterin?gerekirse adresinizi verin.beni muayene edin ama artık rahatça insanlara yaklaşabileyim.
Y.E. Kasım, 2011
merhabalar Murat hocam.İsmim xxxxxxx 24 yaşındayım.nerden başlayayım bilemiyorum ama şu an yazılarımı yazarkenki ruh halimi bir ben bilirim bir de Rabbim bilir.Benim ağız kokum var Murat hocam ve artık şu anda öyle bir noktaya geldimki inanınki Rabbime karşı olan inancım olmasa belki bugün size bunları yazmıyor olabilirdim.Hep sabrettim bu da bir imtihandır dedim ama artık dayanacak gücüm kalmadı maalesef.şu an yazdıklarım size artık sıradan bir email olarak gelebilir , çünkü benim gibi bu sıkıntıyı yaşayıp sizden yardım bekleyen çok kişilerin olduğunu farkettim.Sayın hocam gerçekten durumumda kim olsa dayanamazdı ve ben bu sıkıntıyı yaklaşık 10 senedir yaşıyorum, öyle ya da böyle bu rahatsızlığımla okuyarak şu anda Rabbim bana üniversitede araştırma görevlisi olmayı nasip etti.Daha iyi bilirsinizki yapmış olduğum meslek insanlarla birebir iletişimin yoğun şekilde yaşandığı bir meslektir.ve bu sebepledirki ağız kokusundan dolayı insanlara artık rahatsızlık verecek noktaya gelmiş bulunmaktayım.hele birde kokudan rahatsız olanların karşımızda haklı olarak burnunu kapatması derin bir psikolojik bunalıma sokuyor bizleri.Eğer böyle devam ederse rahatsızlığım, kariyerime son vermeyi bile aklımdan çok kez geçirmişimdir.
P.P. Eylül 2011
mrb hocam ben 22 yasındayım ve çocuklugumdan beri ağız kokusu şikayetim var küçük bi yerde yasıyorum utandım sıkıldım... burda hiç bi doktor bişe demiyor bi iki ilaç yazıp gönderiyor lütfen yardım edin hocam çok zor durumdayım sosyal hayatım sıfır nişanlımla aramda sorun oldu lütfen yardım ne yapmalıyım
S. Ağustos 2011
Bu bizim kaderimiz olmamalı, biz bunu hak etmiyoruz.. akupnkturda fos çıktı, doktorların çoğu para manyağı kendilerine, mesleklerine olan saygılarını kaybetmiş insanlar, bizde çaresiz olunca onlara kanıyoruz sadece, aldıkları paraları ben helal etmiyorum, onuda geçtim umutlanıyoruz ve sonuç alamayıncada hayal kırıklığı oluyor ve psikolojimiz alt üst oluyor, her neyse ben bunun çaresi olduğuna inanmak istiyorum, çekinmeden insanca yaşamak adına mücadele edeceğim, denemediğim yöntem kalmadı başka ne olur, ne yapabilirim bilmiyorum, inşallah allah bizi bu dertten kurtarır ve birbirimize yardımcı oluruz.
S.S Ağusto 2011
...bademciklerimi aldırdım.Ama malesef yine hüsranla sonuçlanan bir deneyim oldu çünkü bu kötü koku yine gitmemişti. Bende artık tümüyle umudumu kestim bu durumu kanıksadım.Taki sizin sayfanızı görene kadar bir umut oldu sanki.Sizden ricam bu kötü nefes kokusunun hangi sorundan dolayı kaynaklandığını öğrenmek istiyorum artık. Tedavi edilebilirmi bilmiyorum ama bu konuyla ilgili en eğil kişi sizsiniz herhalde Türkiye'de.
İ.H., Ağustos 2011
abim beni kırmadan bana ağzımın koktuğunu anlatmaya çalışıyor sürekli, ne zaman yanına gitsem akşam yemekte soğanlı birşeyler mi yedin veya dişini fırçalamıyor musun gibi şeyler söylüyor. ağız spreyleri kullanmaya başladım ama onlarlada tam rahatlayamıyorum. sosyal hayatım neredeyse sıfıra indi. arkadaşlarıma sürekli saçma bahaneler üreterek çıkamayacağımı söylüyorum. bugün yarın yine diş hekimine gidecem ama yine sonuçsuz kalacak biliyorum. şu an üniversite okuyorum ve sabah derslerim var. o kadar pasif duruyorum ki derslerde neredeyse hiç konuşmuyorum. dişlerimi penseyle söküp atmak istiyorum dilimi koparmak istiyorum. bu psikolojiden kurtarın beni
C.E. Ağustos 2011
agiz kokusu tedavisinde sonuc alamayan intihar esigine gelmis 36 yasinda bir adamim. bircok hastanenin bircok bolumunden sonra, 4 ay once gastroenterolojiye gittim en sonunda, endeskopi ile h.pylor teshisi kondu. helipak kullandim. sorunum ortadan kalkti neredeyse. hayata yeniden tutunmaya basladim, hayatimda hersey degisti ve kendimi insan olarak gormeye basladim... fakat son 1 aydir yeniden basladi ve ben cildirmak uzereyim. nolursunuz yardim edim bana. dilimden kaynaklaniyor gibi gorunuyor. dilimin uzerinde bi turlu hijyen saglayamiyorum. nerdeyse dilimi kesip aticam artik. ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim nerde care aramaliyim... yalvaririm yardim edin bana :( nefes alamiyorum, sinirlerim altust durumda. tedaviden sonra gecti sandim ve yikim yasiyorum su an...:(:(:(
A.Y. Ağustos 2011
Ben bir öğretmenim ve bende ağız kokusu bulunmakta. Bulunduğum il küçük bir il ve burda gitmediğim doktor kalamadı hiçbir şekilde sorunuma çözüm bulamadılar. En son söyledikleri yapısal bir sorundur çözümü yoktur dendi. Mesleğimden soğudum. Öğrencilerimle ve öğretmen arkadaşlarla konuşmaktan kaçınıyorum.
İ.A. Ağustos 2011
Mesaj : artık yeter ya yalvarıyorum allahıma ya öldür ya güldür biraz önce hayatımın en kötü anlarını yaşadım çekemiyorum artık ağız kokusundan kurtulmuş olan var mı yoksa boşa mı kürek sallıyoruz hani yok diyin bizde kabullenip oturalım her gün bi çare her gün bi umut lanet olsun hayata aldığım her nefese
B.K.2010
Sadece bir günüm olsun.Sadece bir gün ağzım kokmadan geçireyim.O gün,benim olsun.24 saatin her saniyesini doya doya yaşayayım.İçimde biriken herşeyi yapayım.Sanmayın ki büyük istekler…Arkadaşlarımın, tanıdıklarımın, ailemin yüzüne bakarak konuşayım.otobüslere bineyim,yanımdaki kokuyu alır mı diye korkmadan.Arkadaşlarıma yalan uydurmadan buluşayım gideyim bir yerlere.Başımı çevirmeden cümle kurayım yüzlerine karşı.Elimi ağzıma götürmeyeyim.Her an otobüste tanıdık görür müyüm diye korkmayayım.Sosyal aktiviteler yapayım.Sadece bir gün.İnsanlar hakkımda mal gibi,asosyal demesinler.Yaşamayı bilmiyo demesinler.Hiçbi şey yapmıyo demesinler.Uzaktan konuşurken birden biri yaklaşınca susmayayım.Ya da aman yakına gelince birden susarsam ya da birden elimi ağzıma götürürsem şüphelenmesinler diye insanlardan uzakta otururken de elimi ağzıma götürmek zorunda hissetmeyeyim.Aklımda her saniye o olmasın.O gün bambaşka olayım.Mesela şakacıktan bir eşim olsun,bir çocuğum.Sarılayım,başımı omzuna koyayım.Göğsüne koyup uyuyayım.Uyanınca sarılıp yüzüne bakarak konuşayım.Çocuğumu alayım kucağıma seveyim.Annen seni çok seviyor diyeyim.Sadece bir gün,ama her saniye benim olsun,kokusuz olsun.Öyle yaşayacağım bir gün bir ömre bedel nasılsa;sonraki gün öleyim…..Bunu nasıl gönülden söylüyorum Bilemezsiniz..
A.Ö. 2010
lanet olsun daha 17 yasındayım ve hayatım tamamen etkılendı bu durumdan. tam anlamıyla 3 yıldır bu sorunla savasıyorum ama bıraz olsa bı cozum alamadım artık sosyal hayatım dıbe vurdu ınsanlar ıle ılıskılerım dıbe vurdu hayat sevıncım kalmadı gıbı ıletısım kuramamak konusamamak berbat bı durum herseye engel bı sorun bırcok yorum okudum ve durumun ne kadar cıddı oldugunun farkına vardım ama hala bırazda olsa umudum var ama buda bıtmek uzere
B.K.2010
Murat hocam Mutlu sona erişiyorum yarın İntihar ediyorum... bu hastalık elimi kolumu bağladı yapacak hiçbir şeyim yok ... Hayat bana anlamsız oldu.. Kararlıyım yarın gece yarısı 3 te odam kilitli birsürü hap ve bir mektupla intihar edicem.İntihar sebebim sadece bu hastalıktır.. Beni anlayabiliyo musunuz Hocam .. Allah bu hastalığı yaşayanlara şifa versin ben daha fazla savaşamicam .. araba ile. uzun yolculuklar yapamaz oldum..Bayramlarda xxxx'ye gidiyoruz,,O yolculukta yemin ederim ölmek istiyorum,Keşke bir kaza yapsakta ben ölsem diyorum,İnanır mısınız tam iki aydır bunu düşünüyorum 10 gün sonra tekrar gidecez xxx'ye bayram için ,,Aileme Zehir olucak bu bayram biliyorum,, .. bu hastalık heran içimde... ailem ile birlikte oturamıyor,odama kapanıyorum ,piskolojim darma dağın 17 yaşında, xxxxx lisesine gidiyorum, derslerim çok kötüleşti,Dersi dinleyemiyor,Arkadaşlarımdan uzak Asosyal oldum ,Oysa ben böyle değildim 2-3 sene önce her anında gülen biriydim,Okul çıkışı gezen herşeyi yapan sosyal biriydim,Şuan ise okulda yemek yiyemiyorum daha kötü olacak diye sabahtan akşama kadar öylece duruyorum ,Her anım cehennnem,,Şuan okul vakti ve ben size bunları yazıyorum devamsızlığım arttı,Sadece içimdeki küçücük bir umut belki bana yardımcı olursunuz,bana yeni doğmuş bir hayat verirsiniz diye,Sizin yanına gelebilmek hiç kolay değil ben bursadayım,Ailem bu sorunumu bilmiyor ve ölsem söyleyemem,Sadece 1-2 seneye kadar sırf sizin yanınıza gelebilmek için istanbulda bir üniversite kazanıcam,Sizin yanınıza yemin ediyorum gelip tedavi olucam ama şuan imkansız,Bni anlayabiliyo musunuz.Şuan maddi bakımdanda zor durumdayım hergün internette gelip kendimce umut verebilecek haplar alıp içiyorum Ama hiç bir işe yaramıyorlar,Denemediğim ilaç kalmadı hergün bütün param bunlara gidiyor, ailem görmesin diye bütün gün dışarda bekliyorum gizlice satın alyorum. sizden yardım bekliyorum,,Size bu konuda yalvarıyorum hayatımın en son noktasındayım,Hayatım yok oldu,Şu hastalık bir yok olsun yemin ederim hiç bir şeye üzülmicem,Sizin şuan ayaklarınıza kapanabilirim şuan yardım için,Biliyorum size çok hasta geliyordur bu konuda,,Neolur Murat hocam Yardımcı olun,, O hastalarınıza kokunun kaynağı ne olursa olsun önerdiğiniz bütün ilaçları öğrenmek istiyorum,,Murat hocam sakın endişelenmeyin yanlış hapı öneririm diye,,Çünkü ben hergün ne olduğu belirsiz ilaçlar içiyorum sadce bir az geçirir umuduyla ..Hocam yalvarırım önerdiğiniz ilaçları bana söyleyin Yalvarırım Hayatım yok oldu,, Sizden bu yardımı bekliyorum hocam ,,tekrar iletinize bakıcam ilaçlar satın alıp kullanıcam hocam ,,İletinizi dört gözle bekliyorum,, Hayatın tüm güzellikleri üzerinize olsun ,,,
D.A. 2010
iyice soyutladım kendimi toplumdan.. sizden çok insani bi yardım istiyorum..kendimden nefret etmeye başladım..kendime tahammülüm yok artık.. çünkü bu bende öle psikolojk bi noktaya gediki ağzımı açamıyorum yoksa da var gibi hissediyrm..
G.Z.2010
Bu soryn kendime olan güvensizliğin yanında evlenmek üzere olan bir insan olarak ilişkimi dahi etkiliyor. Bu durum kendimi ikinci sınıf bir insan olarak görmeme neden oluyor.
M.C. 2010
çok ciddi bir şekilde yaşam kalitem düştü insanlardan kaçıyorum hiç bir yere gitmek istemiyorum insanlarla yanyana gelmek istemiyorum yaşam kalitem düştü kısacası yalvarırım yardımcı olun daha çok gencim biçok akteviteler var yapmak istediğim ama dedim ya insanlardan kaçıyorumen kötüsü evlatlarıma sarılamıyorum sigaradan dediler
C.V. 2010
Ben 22 yaşında bi tıp fak. öğrencisiyim..7 senedir ağız kokusu problemim var..2 sene bu illet yüzünden okulu uzattım okula gitmedim ve devammsızlıktan kaldım..insanlar hep okula niye gitmiosn die sıkıştırıo ..derste farkediyorum ki yanımdaki arkadaş rahatsız oluyo ve ben de çok utanıyorum bundan.. çok zor durumdayım..şehirlerarası otobüste yanımdaki insalar çok rahatsız oluo galiba burnumdan da koku gelio artık..çok utanıyorum..tıp fak. e ne hayallerle gelmiştim şimdi ise depresif ve perişan bi haldeyim..deemediğim yol kalmadı.. çok kötü ve zor bi durumdayım..hayattan tüm beklentilerimi yitirdim..
S.G., 2010
bu durumum beni çok rahatsız ediyor. bende tertemiz mis kokan bir ağıza sahip olmak istiyorum. evlenmek istiyorum ama bu sorun olur diye evet diyemiyorum.
M.C., 2010
Bende kaç yıldır hayatımı alt üst eden nefes kokusu var ve hiçbiryere gidemedim. Ağız kokusu olmadığını biliyorum.Benimki nefes kokusu.Yemek yesemde dişimi fırçalasamda geçmiyor ve beni canımdan bezdirdi.Bu neden acaba tedavisi varmıdır lütfen bana yardım edin bunun yüzünden yaşamak istemiyorum..
E., 2010
benim 15 yaşımdan itibaren koku problemim var. Şimdi 30 yaşındayım artık iyice ümidim tükendi ve çok yoruldum. Dişçiye ve kbb uzmanına gittim ama doğru düzgün ilgilenmediler bile.
L,2010
Doktorların geri kalanları ya konuyu önemsemeyip hastayı 1-2 ilaçla geçiştiriyor, yada psikolojik olabileceğini söylüyor. bu rahatsızlık diğer başka hiçbir şeye benzemediğinden hastalar da zaten utana sıkıla doktora açabiliyor dertlerini. bir de baştan savma tavırlarla karşılaşınca iyice çileden çıkıyorlar. genelde direkt bu koku için doktora gitmez hasta. başka bir bahane bulur ve yanında bir de bu rahatsızlık var der. her çözümsüz-sonuçsuz doktor ziyareti bir yıkımdır. bu yüzden de artık internet başında çözümünü arar, kendisini bir doktorun duymasını bekler. bu sorunu değil başkasına söylemek, kendine bile itiraf etmek çok acı vericidir çünkü. hayat yanıbaşınızda akıp giderken siz görünmez tellerle bağlısınızdır, kimsenin görmediği bi hapisanede debelenirsiniz. içiniz kıpır kıpır olsa da dışarı vuramazsınız, sevdiğiniz olsa da yaklaşamazsınız. o size yaklaşsa da kendinizden uzaklaştırmanın yollarını ararsınız. bunun ne kadar acı verici olduğunu da ancak yaşayan anlayabilir sanırım. çok umutsuz bi yazı oldu özür diliyorum
P, 2010
Ama insan bir süre sonra mücadele etme gücünü kaybediyor. Kaybetmemeliyiz ama doktorun kapısından bir umutla girip, başlarından beni savdıklarında ya da "al bu gargarayı, antibiyotiği kullan" dediklerinde yaşadığım üzüntüyü tarif edemem. Bunu zaten hepimiz yaşamışızdır.
M, 2010
Tanrım. Bitmiş durumdayım.
M. 2010
Merhba hocam ben 17 yasndaym agız kokusu sıkayetm var ve cok uzuluorm ben bu duruma neolur yardm edın yawas yawas hayattan sogumaya bsladım lütfen
B.E. 2010
merhabalar,ben 19 yaşında bir bayanım,7-8 yaşlarından beri ağzım dışkı kokuyor,çok çektim bu ağız kokusundan,insanlarla konuşamıyorum,hocalarıma soru çözdürmek için gidiyorum sorum çözülürken ağzımı açıp anlamadığım yerleri soramıyorum..hocam kurtulmak istiyorum bundan çokkkk zor ya,etrafımda rahatça konuşan insanları görüyorum içim gidiyor :((
H.E., 2010
şimdiye kadar 2 kez dişçiye gittim fakat ikisinde de sonuç alamadım Sadece dişlerimde herhangi bir çürük olup olmadığına baktılar varsa diş taşı temizlemeyi önerdiler bunu sorun etmememi dişlerimi düzenli fırçalamamı vs söylediler. Oysa ben zaten dişlerimi hergün en az 2 kez yaklaşık 3 dakika fırçalıyorum evet dişim de herhangi bir çürük ya da diş taşı yok fakat ağız kokusu problemim olduğundan eminim diyebilirim. Durum artık beni psikolojik olarak da inanılmaz rahatsız etmeye başladı artık dişçiye gitmek de istemiyorum çünkü sadece dişlerime bakıp bir yorum getiriyorlar. 6 yıl geçmiş olmasına rağmen bu duruma alışmak istemiyorum. Mutlaka bir tedavisi vardır diye düşünüyorum.
E.A, 2010
Size yemin ederim camiye gidip ibadetimi bile rahat yapamıyorum. Üniversite son sınıf öğrencisiyim. Kişisel beceri isteyen derslerde sorunum yokken grupla yapılan derslerde başarım düşüyor. Katılamıyorum. Çünkü utanıyorum. Ne olur yardım edin hocam. En son geçen sene hastahaneye gittim. Doktor bana şunu dedi: " Çocuklar duymasın'daki fıs fıs İsmail gibi sprey kullan geçer" dedi. Dinlemedi bile beni:-(
S.G. 2010
Size Ankara'dan yazıyorum. ben beni bildim bileli ağız kokum var.39 yaşındayım.hiç bir hastalığım yok.ağzım kokuyor.yemekten hemen sonra koktuğunu hissediyorum ve sürekli ağzımda sakız bulunduruyorum.bu sebepten dolayı kimselerle konuşamıyor.kendime güvenimi kaybediyorum .kimselerle konuşmak istemiyorum.çay içtiğim zaman dahada kötü kokuyor.dişlerimi fırçalarken dilimide fırçalıyorum ama yine aynı.dilim çok kötü oluyor. artık evlenmek istiyorum ama kimseye bu sebepten dolayı evet diyemiyorum.lütfen banada yardımcı olun doktor bey.
R.B. 2010
i do not want to live. I am very beautiful girl I am told, but I do not want to talk to any man or see face to face any man as i have bad breath. I do not know if I have cleared my bad breath by cleaning the roof/top of the mouth at the back, where the tongue touches the top of the mouth when one says "go" for e.g... I have no job as people do not want to hire someone with bad breath. I go to many interviews, I may be the best candidate, but I have bad breath. so I get no offer of employment. I am a academic myself looking for lecturing jobs but cannot get past the interview as they smell the bad breath I do not get the job, although
R.T. 2010
I have left a few jobs in the past 10 years due to BB (mainly due to the shame I feel) & now work casual & try to work night shift when I can, but it is not always possible. No matter how good I am at my job I never feel good enough because of the BB. I just live for the day when I am BB free & able to talk, laugh & just BE freely. (Buradaki BB kısaltması kötü nefes bad breath anlamına gelir)
K.D. 2009
Kendimi bildim bileli ağız kokusu problemim var 14 yaşımda bütün çürük dişlerimi çektirdim tamamen sorunsuz dişlerim vardı aradan 4 sene geçti o gün geçer bugün geçer diye bekliyordum artık canıma tak etti kızarkadaş edinemiyorum psikolojim bozuldu son 1 senedir canıma tak etti asosyal bi insan oldum tek yaptığım şey evde bilgisayar oynamak mümkün oldukça kimseyle görüşmek istemiyorum artık sakız çiğnemekten iğreniyorum diyebilirim biriyle konuşurken insanların yüzündeki ifadeyi görünce başımdan aşağı kaynar sular dökülüyor düzenli olarak dişlerimi fırçalıyorum Lütfen bana bi çözüm yolu gösterin ve nolur bu maile cevap yazın.Şimdiden teşekküler kolay gelsin.
R.S. 4.11.2009
ben ağlamaktan yoruldum artık. benim nefes kokusu problemim var ben kokuyu ara ara alabiliyorum inan o kadar iğrenç ki. Burundan nefes veriyorum iğrenç koku çıkıyor. Ne yapsam ne yesem ne içsem bu koku geçmiyor o kadar ağır ve kötü bir koku ki ağızdanda burundan da faretmiyor koku var. Ne yapacağım bilmiyorum ölsemde kurtulsam artık
R.S. 4.11.2009
ben 5 yıllık evliyim ve eşimde evlendiğimizden beri ağız kokusu var dahiliye kbb ve diş doktorlarına gittik ama hiçbiri beni aydınlatamadı. kbb doktoru sinislerden boşalan sıvı dedi.dahiliye doktorları reflü olabilir dedi.diş doktoru birşey yok dedi. defalarca doktora gittik her muayenen sonra hayal kırıklığı yaşadık. eşimi çok seviyorum ama bu olay aramıza örülmüş bir duvar gibi duruyor. ve benim artık pskolojim bozulmaya başladı. o incinmesin diye artık bu olayı eşime söylemiyorum.içime atıyorum ama olmuyor her koku geldiğnde başıma ağrılar giriyor artık.ama bu koku hep yok. ama genelde var. olmadığı günler de oluyr.artık bunu ölene kadar çekecekmiyim diye moralim çok bozuluyor.ümidimi ytirmek üzereyim.
Anonim 2009
diş etlerim kanıyo nefesim kokuyo hekime gittim temizliyolar ama sorunumu çözmüyo herseferinde temizliyolar ama faydasız hekime söylüyom yine temizliyo surunum hala devam ediyo hastaene ye gitmekten bıktım sorunumu çüzemedim
Anonim 2009
Lütfen hocam çaresizim korkuyorum yasama sevincimi yitirdim lütfen ..
Anonim 2009
Ben Ankara'da yaşıyorum. 28 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri ağız kokusu ile yaşıyorum, daha doğrusu yaşamaya çalışıyorum. Ailem hiç bir zaman beni doktora götürmek istemedi ve hergün düzenli bir şekilde dişlerimi fırçaladığım halde, "sen dişlerini fırçala hiç birşeyin kalmaz" diyerek ya susturdular ya azarladılar. İşin kısası üşendiler. Liseydi, üniversiteydi, yüksek lisanstı derken ancak 2005'te işe başladım ve 2006 yılında kendim doktora gittim. Gittiğim diş hekimi ağız kokumun olmadığını söyleyip, dişlerimde çürük bile olmadığını söyledi. Halbuki onca yıldır çevremdeki herkesten işittiğim lafın sözün hakaretin haddi hesabı yok benim ağız kokum var diyebilmem için. KBB uzmanına gittim, kendi alanları ile ilgili bir sorun olmadığını söyledi ve ağız kokusunun her zaman tedavi edilemediğini, çok umutlanmamam gerektiğini söyleyip beni gastroenteroloji bölümüne gönderdi. Gastro'daki doktor helicobacter pylori var deyip, 14 gün boyunca ağır antibiyotikler kullandırttı ama koku geçmedi. bu doktor da bana "bir kişiye ağzın kokuyor diyebilmemiz için o kişinin bulunduğu odanın bile kokusu değişmeli ki sen de böyle bir durum yok. sen bu kokuyla yaşamak durumundasın, tedavin yok" dedi Daha sonra da bir daha hiç bu konu için bir doktora gitmedim. Ama artık hayat gerçekten başedebileceğimden çok daha zor hale geldi. Ne yapacağımı bilemiyorum? Çok çaresizim. Ben hep bununla mı yaşıycam bu durumda? Lütfen yardım edin bana. Lütfen bana bir yol gösterin, yardım edin, rica ediyorum hocam, ne yapabilirim hiç bilmiyorum..
Anonim 2009
Sigara ve içki içmiyorum ve midem ile ilgili hiçbir sorunum yok. Son gittiğim doktor yapabileceği bir şey olmadığını ancak ağız kokusunu ölçülebilindiğini söyledi. Eşimin ve çocuğumun benden uzak durmasına sebep olan bu koku konusundaki yardımlarınızı belkliyorum
Anonim 2009
Senin şikayetin bademciklerinde.hemen bir doktara gidipte pes etme.demekki anlamamış doktor.doktor doktor gezecez artık yapacak bişey yok.. seda bende de yıllardır bu şikayet var. bir insanın ağzı yıllardır kokar mı ne kadar sinir bozucu birşey.sorun ne sebep neki bu hastalığı çekip duruyoruz.doktora gitmediysen önce dişçiye git sonra kbb sonrda dahiliye.ama cok seçici davran her doktor anlamıyor çunkü
E.P. 14.9.2009
10 yıldır kronik ağız kokusu çekiyorum. diş ve midede bir problem olmadığını doktorlar vasıtası ile SÖZDE kanıtladık (diş kesinde mideyi bilemiyorum, endoskopi ilaç milaç birşey yok dediler) kbb uzmanlarından biri burun eğriliğinden ve geniz akıntısından bahsetti ameliyat gerekli dedi ancak kesin çözüm olamayabileceğini de söyledi. ağzı açık uyuyormuşum koku bundan oluyormuş. e benim çevremde çoğu kişi ağzı açık uyuyor ama kimsede bu problem olmuyor. sadece klasik sabah kokusu, o da diş fırçalama veya kahvaltı ile geçip gidiyor. ben günde 48 defa diş fırçalasamda, sürekli sakız çğnesem de bu zıkkım geçmiyor. diğer doktor ise şaka gibi bana sakız ve dil fırçası önerdi, hadi dil fırçasını kullanırım, dilimde sarı pütürcükler var dil köküne doğru ama 10 yıldır yok ki o pütürcükler. bu doktor da ağzı açık uyumaktan şundan bundan bahsetti ama geniz akıntısı neden olmayabilir dedi, ameliyat önermem dedi, ne önerirsin dediğimde de suratıma baktı ve naneli sakız dedi. delirmek işten değil :( sosyal hayatım 0 noktasına geldi, işe gitmek istemiyorum resmen ve durumdayken ciddiye alınmamak zulüm. ayrıca durum paranoyaklık değil, ona emin olabilirsiniz çünkü çevremde çoğu sevdiğim insan uyarır bu konuda beni sağolsunlar. intiharın eşiğindeyim desem inanın yalan olmaz. bana ne önerirsiniz acaba? bu konuda adamakıllı her yönüyle ilgilenecek ve peşini bırakmayacak bir doktor, bir hastane?
Bir internet forumundan 2009
bn seneye evlenicem ve 2 yıldır bu koku var ağzımda sürekli sakız çiğniorum ama bu her yerde olmuo bunalıma gidim artık çok sıkıldım kesin bi çözümü olan bana yardım etsin lütfen dişlerimi sürekli düzenli fırçalayan biriyim ama ne yaptıysam bu gitmedi doktora gidemiorum nedicm ağzım kokuo bi çözümmü bulun dicem arkadaşlar allah rızası için yardım edinnnn LÜTFENNNNN!!!!!!
E.B. 18.Kasım.2008
Ben 24 yaşında İstanbulda oturan bir kızım ve uzun süredir ağız kokusu problemim var.Yıllarca düzenli dişçiye gittim çürüklerinden olabilir dedi dolgularımı yaptırdım geçmedi,20 lik dişler olabilir dedi hepsini operasyonla aldırdım yine geçmedi..KBB ye gittim sinizütin olabilir dedi geçiştirdi.Söylemek istediğim hekimler çok da ayrıntılı bilgi sahibi değiller bu konuda sanırım.Artık bende bu kokuyu çözümsüz bi hastalık olarak kabullenmeye başlamıştım tabi bu beni olumsuz etkiliyodu fakat....


Bu siteden alıntı yaparsanız kaynak belirtiniz
Buradaki  bilgiler destek sağlamak içindir. Muayene, tanı ve teşhis yerine geçmez.