Diyafram nefesi diye bir şey yoktur.

1 (bir) tane soluk borumuz vardır.

Hava ağzımızdan veya burnumuzdan gelir, larinks üzerinden trakea'ya ulaşır. Akciğerlere dallanarak son bulur. Başka delik yoktur. Nefes verirken hava, yine aynı delikten çıkar. Çünkü başka delik bulunmaz.

Şimdilerde diyafram nefesi adı altına bir kavram oluşturdular. eğer karnımızı şişirerek nefes alırsak oksijen her yerimize tam olarak gidermiş yoksa beyin oksijen açlığı çekermiş, kalbimiz hastalanırmış. Bağırsaklarımız tam çalışmaz alıngan olurmuşuz. İç organlarımızın ve beynimizin çalışması için diyafram nefesi alınması gerekliymiş. Ama biz bu şekilde nefes alamıyormuşuz. Yoga yapmalı doğru nefes almalıymışız.

Sanki başka bir delik varmış ve ordan nefes alınırsa bazı hastalıklar iyileşiyor veya insanlar daha sağlıklı oluyormuş gibi bir algı oluşturdular. Belli ki para, prestij ve pirim için uydurulmuş bir hurafedir.

Ne diyafram nefesi adı verilebilecek farklı bir nefes mevcuttur ne de bazı hastalıklara iyi gelmektedir. Bütün nefesler diyafram nefesidir. Eğer oksijen yetmiyor olsaydı bir çok belirti ortaya çıkardı. Kalp düzensizleşseydi biz bunu bilirdik. O halde nefes alıyorsak bu doğru nefestir bu durumda oksijensizlik diye bir şey söz konusu değildir. Oksijensizlik olsaydı bilirdik.

Transformal nefes de kafa karıştırıp para, pirim, prestij temin etmek için uydurulmuş başka bir terimdir. Üstelik bunların ağız kokusunu iyleştirdiği boş bir söylentiden ibarettir.

Ana sayfaya dön